Astrosloupek na září 2021

Planetární mlhovina Saturn (NGC 7009) má komplikovanou strukturu obálek, vláken a výběžků. Ve větších dalekohledech má zelenožlutý odstín. Je od nás vzdálená asi 4 000 světelných let a skutečný průměr je okolo půl světelného roku.http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/1997/38/image/g/

„Času jarního okolo sv. Řehoře (12. 3.) počaly v Čechách veliké mlhy každého dne bývati, takže člověk člověka před sebou ode čtyř kroků neviděl. Z těchto potom pocházel neobyčejný a nesnesitelný smrad, který lidé těžce nesli. To trvalo 35 dnův.“ To zaznamenal Daniel Adam z Veleslavína k roku 1077. A není divu, když ulice byly plné všemožného odpadu a výkalů nejrůznějšího stáří. A když se k tomu přidá inverzní stav atmosféry…

22. 9. ve 21 hodin SELČ vstoupí Slunce do znamení Vah, nastává podzimní rovnodennost, začíná astronomický podzim.

Během večerního soumraku nad jihozápadním obzorem zahlédneme jasnou Venuši – Večernici. Ta po 20. hodině zapadá. Zato planety Jupiter a Saturn budou vidět po celou noc. V době západu Venuše se budou nacházet nad jihovýchodním obzorem.

O hodinu později nad severozápadním obzorem uvidíme Velkou Medvědici (Ursa Major) a v ní ležící asterismus Velkého vozu. Nad západním obzorem uvidíme jasného Arktura, nejjasnější hvězdu v souhvězdí Pastevce (Bootes). Na Pastevce plynule navazuje souhvězdí Severní koruny (Corona Borealis), na ni souhvězdí Herkula. Nejjasnější hvězda Severní koruny (alfa) je zákrytovou dvojhvězdou. Vzhledem k tomu, že hlavní složka má průměr asi tři krát větší slunečního a šedesát krát větší zářivý výkon a menší složka je Slunci podobná, při hlavním zákrytu poklesává jasnost soustavy jen nepatrně, očima nezaznamatelně. Hlavní složka je obklopena prachoplynným diskem.

Situaci nad západním obzorem přibližuje mapka:

Pohled nad západní obzor ve 21,00 SELČ 15. 9.

Nad jihozápadním obzorem zahlédneme souhvězdí Hada a Hadonoše (Serpens, Ophiuchus) a těsně u obzoru se nám snad podaří zahlédnout hvězdu Antares (alfa) v souhvězdí Štíra (Scorpius). Je nápadným svou červenavou barvou. Jupiter se Saturnem se pohybují v souhvězdí Kozoroha (Capricornus), souhvězdí boha Pana. S ním úzce souvisí nejen Panova flétna, ale i panický strach. Souhvězdí jetvořené slabšími hvězdami. Pokud jej chceme spatřit musíme si počkat, až na obloze nebude Měsíc a když, tak jen malé fázi. V jihovýchodní části souhvězdí se nachází kulová hvězdokupa M 30, která je zajímavá tím, že nejjasnější hvězdy vytváří řetězce, hlavně v severní části.

Pohled nad jižní obzor ve 21,00 SELČ 15. 9.

Nad východním obzorem jsou souhvězdí podzimní oblohy. Dominují zde dvě souhvězdí: Pegase a Andromedy. Navazují na sebe a jejich okraje spojují letní a zimní díl hvězdné oblohy. Pegasovy kopyta sousedí s křehkým křídlem letní Labutě (Cygnus), Andromediny nohy se zimním Perseem. Souhvězdí Vodnáře (Aquarius) a Ryb (Pisces) jsou sice rozsáhlá, leč málo výrazná. A je to škoda, protože obecně se nejeví o tato souhvězdí zvýšený zájem. Ve Vodnáři najdeme zajímavou planetární mlhovinu NGC 7009 zvanou též Saturn podle vnějšího vzhledu. Tato podobnost vyjde najevo až ve větších dalekohledech. Zato kulová hvězdokupa M 2 je viditelná v jakémkoli dalekohledu, za vynikajících podmínek by mohla být vidět i bez dalekohledu.

Pohled nad východní obzor ve 21,00 SELČ 15. 9.

Nad ránem Jupiter se Saturnem již budou pod obzorem a ranní oblohu nebude zdobit žádná bez dalekohledu viditelná planeta. Východní až jihovýchodní obzor bude plně obsazen hvězdnou zimou. Té určitě vládne sedmice hvězd souhvězdí Oriona. Trojice hvězd tvořící jeho opasek míří východně na jasného Síria, nejjasnější hvězda noční oblohy, a tím i na souhvězdí Velkého psa (Canis major). Západně míří do blízkosti jasného Aldebaranu, nejjasnější hvězdy v souhvězdí Býka (Taurus). V tomto souhvězdí si zcela jistě povšimneme drobného seskupení hvězd připomínající docela malý vozíček. Jedná se pěknou otevřenou hvězdokupu Plejády, u nás známé pod jménem Kuřátka.

Pohled nad východní obzor 15. 9. ve 5.00 SELČ.

Fáze měsíce

  • Nov 7. 9. 2021 ve 2:52
  • První čtvrť 13. 9. 2021 v 22:39
  • Úplněk 21. 9. 2021 v 1:55
  • Poslední čtvrť 29. 9. 2021 ve 3:57

Co by vás mohlo zajímat:

Úvodní citace:

Jiří Svoboda, Zdeněk Vašků, Václav Cílek: Velká kniha o klimatu zemí Koruny České, Regia 2003

Mapky:

Program Cartes du Ciel.

S přáním jasného nebe za kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *