Astrosloupek na listopad 2021

Podle zápisů se roku 1511 sbíralo víno o Všech Svatých (1. 11.) a někteří je sbírali až na sv. Martina (11. 11.). A poté přišla zima: „Byla ostrá neobyčejná zima. Odra celá zamrzla, což trvalo od sv. Kateřiny (25. 11.) až do sv. Matěje (24. 2.). Bylo také veliké množství sněhu, teprve na sv. Jiří (23. 4.) trochu ulevilo.“

Dvojitá hvězdokupa v souhvězdí Persea. Je viditelná i bez dalekohledu coby dvě rozmazané plošky navzájem se dotýkající. Stáří se odhaduje na několik milionů let, přičemž jedna je o několik milionů let starší. V podstatě je můžeme považovat za dvojčata. I v malém dalekohledu uvidíme nejjasnější hvězdy hvězdokup. Pohled navíc umocní hvězdná bohatost pozadí Mléčné dráhy.

Čeká nás částečné zatmění Měsíce, které uvidíme jen v počáteční fázi. Proběhne 19. 11. dopoledne. V 7h 2,1m se okraj Měsíce dotkne okraje zemského polostínu, v 8h 18,7m okraje zemského stínu a začne částečné zatmění. Bohužel, okolo 7h 15m Měsíc zapadá. Východně zapadá dříve, západně později. Uvidíme jen krátkou část nevýrazné polostínové fáze.

Výhoda dlouhých nocí na přelomu podzimu a zimy spočívá v tom, že nad západním obzorem zastihneme ještě velkou část letní hvězdné oblohy. Uvidíme souhvězdí Labutě (Cygnus), vlastně do labutě přeměněného Dia, kterak se nechává pronásledovat orlem, aby se mohl, jakoby, zachránit v náručí krásné spartské královny Lédy, která posléze porodila dvě vejce. Z jednoho se prý vyklubaly dvě dívenky, ze druhého blíženci Castor a Pollux. Jedna z dívek byla krásná Helena, kvůli které později vypukla trójská válka. Již menšími dalekohledy si můžeme prohlédnout pěknou barevnou dvojhvězdu Albireo (beta Cygni) nebo prstencovou mlhovinu v Lyře, popřípadě vyhledat asterismus zvaný Ramínko na šaty.

Situaci nad západním obzorem přibližuje mapka

Pohled nad západní obzor ve 20,00 SEČ 15. 11.

Nad jihozápadním obzorem uvidíme Jupitera se Saturnem. Pohybují se v souhvězdí Kozoroha (Capricornus). Naši pozornost může upoutat jasnější hvězda blízko jižního obzoru nazvaná Fomalhaut čili Tlama ryby. Je to nejjasnější hvězda souhvězdí Jižní ryby (alfa Piscis Austrini). Je od nás vzdálená 25 světelných roků, průměr má 2krát větší Slunečního, povrchovou teplotu 8500 K. Stáří se odhaduje na pouhých 200 milionů let. Hvězdu obklopuje rozsáhlý prachový disk, ve kterém se tvoří planety. Na okraji disku byla zachycena tečka považovaná za planetu. Pozdější snímky ukázaly oběžný pohyb okolo centrální hvězdy, ale zároveň i postupné rozmlžení a zvětšení do plošky. Zachytili jsme, ne planetu, ale srážku a trosky zvolna se rozplývající do okolního prostoru. Fomalhaut je složka trojhvězdy, kde druhá hvězda je vzdálená 0,9 a třetí 2,5 světelného roku.

Mapka upřesňuje pohled nad jižní obzor.

Pohled nad jižní obzor ve 20,00 SEČ 15. 11.

Nad východním obzorem uvidíme souhvězdí Býka (Taurus) a Vozky (Auriga), výše poté souhvězdí Persea a Kasiopei. V Býkovi je pro naše oči přichystaná pěkná otevřená hvězdokupa Plejády (Kuřátka) mající podobu docela malého vozíčku. Pět nejjasnějších hvězd hvězdokupy uvidíme letmo, pozornější pohled nám ukáže sedm hvězd. Citlivý zrak dokáže vnímat devět hvězd. Jsou i tací, co dokáží spatřit z Plejád až 14 hvězd. Na Plejády je pěkný pohled i malým dalekohledem, třeba i turistickým, který zprostředkuje pohled na několik desítek hvězd hvězdokupy. Celkový počet hvězd se odhaduje na tisícovku.

Stav nad východním obzorem upřesňuje mapka.

Pohled nad východní obzor ve 20,00 SEČ 15. 11.

Nad ránem vysoko nad východním obzorem uvidíme Velkou medvědici (Ursa Major) s nápadnou součástí těla – Velkým vozem. Nad jihovýchodem bude souhvězdí Lva (Leo). Na něj navazuje a k obzoru se táhne souhvězdí Panny (Virgo). Na ploše těchto souhvězdích se otevírá výhled do krajin bližších i vzdálenějších galaktických kup. Ale také kometa C/2021 A1 (Leonard), která by mohla být viditelná okem. V listopadu se bude pohybovat ve Velké medvědici a Vlasech Bereniky (Coma Berenices). Více zde: C/2021 A1 ( Leonard ) (aerith.net)

Pohled nad východní obzor 15. 11. ve 5.00 SEČ.

Fáze měsíce

  • Nov – 4. listopadu 2021 ve 22:15
  • První čtvrť – 11. listopadu 2021 ve 13:46
  • Úplněk – 19. listopadu 2021 v 9:58
  • Poslední čtvrť – 27. listopadu 2021 ve 13:28

Co by vás mohlo zajímat:

Úvodní citace:

Jiří Svoboda, Zdeněk Vašků, Václav Cílek: Velká kniha o klimatu zemí Koruny České, Regia 2003

Mapky:

Program Cartes du Ciel.

S přáním jasného nebe za kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *