Astrosloupek na leden 2022

Chudý polský šlechtic Jan Chrysostom Pasek ve svých Pamětech vzpomíná na rok 1680: „Hned na počátku roku dočkali jsme se nových věcí, protože zima, která se nadobro rozhostila, zmizela a nastalo takové teplo a tak krásné počasí, že jsme dobytek vyhnali na pole. Vyrazily květy a země rodila trávu, oralo se a selo. Já jsem se setím dlouho otálel, ale vida, že lidé zpola zasili jařiny, také jsem začal sít.“

M45

Quadrantidy

V noci z 3. na 4. ledna vyvrcholí okolo půlnoci činnost meteorického roje Quadrantid. Během hodiny prolétne oblohou až 120 meteorů. Z hlediska astronomického jsou pozorovací podmínky velmi dobré, zvláště po půlnoci. 4. 1. v 7h 53m dosáhne Země přísluní, to je ke Slunci nejbližšího bodu oběžné dráhy.

Planety

V první polovině měsíce během večerního soumraku nízko nad jihozápadním obzorem uvidíme planetu Merkur. Je doprovázen s odstupem Saturnem a Jupiterem. Planety budou seřazené do jedné linie. Postupně budou zapadat: nejdříve Merkur, poté Saturn a poslední Jupiter okolo 20. hodiny. Na rozdíl od Merkuru budou Saturn s Jupiterem viditelné po celý měsíc.

Západní obzor

Nad západním obzorem uvidíme souhvězdí Pegase. Na jeho severní hranici se nachází jedna z nejjasnějších galaxií, která se, kupodivu, nedostala do slavného Messierova katalogu a zároveň nejjasnější galaxie v tomto souhvězdí. Nese označení NGC 7331. Je od nás vzdálená okolo 50 milionů světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která se strukturou i velikostí podobá Mléčné dráze. Ve velkých dalekohledech můžeme vidět řadu slabších galaxií, které jsou v pozadí. Například na první pohled nedaleká galaxie NGC 7335 je od nás vzdálená okolo 290 milionů světelných let a do blízkosti galaxie NGC 7331 se jen náhodně promítá.

Pohled nad západní obzor ve 15.1. ve 20:00 SEČ

Jižní obzor

Vysoko nad jižním obzorem vrcholí souhvězdí Býka (Taurus) a s ním i skupinka hvězd otevřené hvězdokupy Plejády (též Kuřátka, Sedm sester, Baby…). Uspořádání hvězd nám může připomínat docela malý hvězdný vozíček, který představuje středovou část hvězdokupy („vozíček“) mající skutečný průměr 8 světelných let. Ale patří sem i hvězdy, které tvoří okrajové části hvězdokupy, vzdálené i 20 světelných let. V Plejádách byli pozorováni hnědí i bílí trpaslíci. Bílý trpaslík naznačuje, že nejhmotnější hvězdy kupy již skončily svůj život. Absence žlutooranžových obrů naznačuje, že stáří hvězd ještě není příliš velké, snad menší než 100 milionů let.

Pohled nad jižní obzor ve 15.1. ve 20:00 SEČ

Východní obzor

V tutéž chvíli prochází pomyslná hranice mezi zimními a jarními souhvězdími od východního obzoru směrem k Polárce. Vysoko nad východem jsou souhvězdí zimní oblohy zastoupené Blíženci (Gemini), Vozkou (Auriga) nebo Rakem (Cancer), nad severovýchodem však již vychází jarní Lev (Leo).

Ve střední části Raka uvidíme mlhavou skvrnku otevřené hvězdokupy Jesličky (M 44). Další otevřená hvězdokupa v tomto souhvězdí, M 67, se nachází nedaleko hvězdy alfa Raka jménem Acubens. Není tak jasná jako Jesličky, ale je také zajímavá. Obyčejně se otevřené hvězdokupy po svém vzniku rychle rozpadají. Avšak tato podle vývoje jednotlivých hvězdných členů má stáří okolo 4 až 5 miliard let, stáří srovnatelné se Sluncem. Je snad nejstarší otevřenou hvězdokupou Messierova katalogu.

Pohled nad východní obzor ve 15.1. ve 20:00 SEČ

Ranní obloha

Ranní hvězdná obloha bude patřit letním souhvězdím. Souhvězdí Herkula najdeme vysoko nad východem ve společnosti Severní koruny (Corona Borealis). U severovýchodního obzoru budou souhvězdí Labutě (Cygnus), Lyry či Orla (Aquila). Nad jihovýchodem uvidíme souhvězdí Hadonoše a Hada (Ophiuchus, Serpens). V průběhu svítání vyjde Mars. Bude vycházet okolo 6té hodiny. Ve druhé polovině měsíce se k němu přidruží mnohem jasnější Venuše. Obě planety se budou pohybovat v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Pohled nad východní obzor ve 15.1. ve 20:00 SEČ

Měsíční fáze v lednu 2022

  • Nov 2. ledna 2022 v 19:33
  • První čtvrť 9. ledna 2022 v 19:11
  • Úplněk 18. ledna 2022 v 00:49
  • Poslední čtvrť 25. ledna 2022 ve 14:41

Úvodní citace:

Jiří Svoboda, Zdeněk Vašků, Václav Cílek: Velká kniha o klimatu zemí Koruny České, Regia 2003

S přáním jasného nebe za kolektiv pracovníků SHaP Otta Šándor.

Popisek k úvodní fotce

Otevřená hvězdokupa Plejády je nápadná. Není divu, že byla mnoha národy světa pojmenovávaná coby sdružení různých lidí, bohů či zvířat. Pro Vikingy to byla Kuřátka či Slepice. Tato představa je ostatně vlastní i dalším starým národům Evropy. Pro Řeky dcery Atlantovy. V Japonsku je nazývají Subaru (japonské ženské i mužské jméno) a zjednodušeně se dostaly i do znaku stejnojmenné automobilky. Představovaly i rodící ženy. O Plejádách se mnohem více dočtete na Plejády na Wikipedii.

Příspěvek byl publikován v rubrice Astrosloupky se štítky , a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *