Astrosloupek – duben 2023

V dubnovém astrosloupku si povíme o viditelnosti planety Venuše, která v první půli noci dominuje večerní obloze. Merkur bude viditelný ve večerních hodinách a planeta Saturn se vrací na ranní oblohu. V letošním roce jsou poměrně příznivé podmínky pro pozorování meteorického roje Lyrid, jehož maximum nastává vždy koncem dubna.

Merkur

Na dubnové večerní obloze můžeme spatřit nejmenší planetu sluneční soustavy Merkur. Ten lze pozorovat již od konce března, avšak v dubnu bude večer relativně snadno pozorovatelný nad západním obzorem. Jelikož se jedná o ke Slunci nejbližší planetu, její pozorování je poměrně nesnadné, neboť se Merkur ze všech planet nejčastěji ztrácí v záři Slunce. Proto jsou nejvýhodnější podmínky pro jeho pozorování právě ve dnech, kdy je na obloze od Slunce úhlově nejdále.

Tento okamžik nastane 11. dubna, kdy se bude Merkur nacházet zhruba 19° od Slunce. V astronomii se toto postavení planet označuje jako maximální elongace.

Zobrazení polohy Merkuru pro každý den na večerní obloze na duben 2023, Hvězdářská ročenka 2023, upravil: Karel Slavík

Venuše

Během první půlky noci již zapadají typická zimní hvězdná uskupení Býka, Orionu a Blíženců. Po západu Slunce můžeme vysoko nad západním obzorem pozorovat velmi jasnou planetu Venuši, kterou také nazýváme Večernicí.

V polovině měsíce bude Venuše zapadat před půlnocí a její pobyt se bude v první půlce noci do konce května nadále prodlužovat. Venuše je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem na obloze, takže ji nalezne prakticky každý jako velmi zářivou „hvězdu“ nad západním obzorem.

Podmínky k pozorování Venuše pro rok 2023, Hvězdářská ročenka 2023

Obr. 4 západní obzor

Západní obzor

Jižní obzor

Nad jižním obzorem spatříme v první polovině noci typická souhvězdí jarní oblohy. V první půli noci můžeme pozorovat méně výrazného Raka s dvojicí otevřených hvězdokup M44 a M67. Jižně od Raka spatříme nízko nad horizontem hlavu Hydry a část jejího hadovitého těla. Hydra je nejrozsáhlejší souhvězdí na obloze vůbec a nalezneme zde řadu poměrně snadno pozorovatelných objektů vzdáleného vesmíru, např. kulovou hvězdokupu M68 nebo galaxii Jižní větrník s katalogovým označením M83. Oba objekty lze pozorovat triedrem nebo menším hvězdářským dalekohledem jako mlhavé skvrny.

Východně od Raka spatříme výrazného Lva a pokud budeme pokračovat stejným směrem dále na jihovýchod nalezneme souhvězdí Panny s nejjasnější hvězdou Spika (α Virginis). V tomto hvězdném uskupení se nachází kupa galaxií v Panně, která obsahuje zhruba 2000 členů.

Jasnou Spiku nalezneme nejsnadněji tak, že prodloužíme dvě koncové hvězdy tvořící oj asterismu Velkého vozu a tímto směrem dojdeme až ke čtvrté nejjasnější hvězdě celé oblohy Arcturus (α Bootis) v souhvězdí Pastýře. Pokud budeme od Arctura pokračovat jižním směrem, nalezneme zmiňovanou Spiku v Panně. Obě jmenované hvězdy patří do uskupení zvané Jarní trojúhelník, kam dále patří hvězda Regulus (α Leonis) ve Lvu. Právě hvězdy tvořící Jarní trojúhelník představují základní obrazec, pomocí kterého se na jarní obloze snadněji zorientujeme a vyhledáme další méně nápadná souhvězdí.

Jižní obzor
Jarní trojúhelník

Východní obzor

Pokud se přesuneme dál nad východní obzor nalezneme malé, ale dobře rozpoznatelné souhvězdí Severní koruny s nejjasnější hvězdou Alphecca (α CrB). Arabsky Alphecca znamená „jasná v míse“, neboť v tomto uskupení v Arábii spatřovali misku nebo mísu. Alphecca je mimo jiné známou proměnnou hvězdu, tedy hvězdou na obloze, která periodicky mění svou jasnost. Setkat se můžeme s názvem Gemma, což znamená „drahokam“ nebo „poupě květu“.

Hvězda Aplhecca spolu s Algolem (β Per) jsou typickými představiteli zákrytových proměnných hvězd. Z pohledu pozemského pozorovatele dochází k zákrytu jedné složky druhou v určitém pravidelném intervalu, což se může projevit jako pokles jasnosti obou složek. Perioda poklesu jasnosti Gemmy je zhruba 17 dní, vzdálenost hvězdy od Země činí přes 75 světelných let.

Obr. 7 Gemma

Schéma průběhu zákrytu proměnné hvězdy Alphecca, autor: Bohuslav Matouš

Zenit

Výše nad obzorem spatříme asi nejznámější hvězdné uskupení Velký vůz, který je součásti jednoho z největších a zároveň nejstarších souhvězdí oblohy Velké Medvědice. Najdeme zde mnoho vzdálených galaxií jako je Bodeho dvojice M81 a M82 nacházející se v severní části souhvězdí. Pro vyhledání samotné M81 bez bližších detailů nám za příznivých podmínek postačí pouhý triedr. S větším dalekohledem od průměru 250 mm a více spatříme již nejen jasné halo obklopující galaktické jádro, ale i náznak rozvinutých spirálních ramen. Ve střední části Velké medvědice nalezneme Soví mlhovinu M97. Jedná se o typ planetární mlhoviny, na kterou je opět nutné zamířit alespoň střední hvězdářský dalekohled, který nám odhalí malou kulatou skvrnu s ostrými okraji.

Východní obzor
Soví mlhovina M97, autor: Keith B Quattrocchi, zdroj: NASA web, Astronomy Picture of the Day 2009

Viditelnost planet

 • Merkur – v první polovině měsíce večer nad západem, 11. 4. ve 23 h v maximální východní elongaci (19°od Slunce) v Beranu
 • Venuše – večer vysoko nad západem v Býku
 • Mars – v první polovině noci v Blížencích
 • Jupiter – nepozorovatelný
 • Saturn – ve druhé polovině měsíce ráno nízko nad jihovýchodem, ve Vodnáři
 • Uran – začátkem měsíce večer nad západem v Beranu
 • Neptun – nepozorovatelný

Fáze Měsíce

 • 6. 4. v 5:34 v úplňku
 • 13. 4. v 10:11 v poslední čtvrti
 • 20. 4. v 5:12 v novu
 • 27. 4. v 22:19 v první čtvrti

Další zajímavé úkazy

Dne 23. 4. nastává maximum meteorického roje Lyrid, který je znám více jak 2600 let. Pojmenován je podle místa odkud meteory zdánlivě vylétají tzv. radiantu, který se nachází v souhvězdí Lyry. Tento roj vzniká v okamžiku, kdy Země na své roční pouti kolem Slunce kříží dráhu komety C/1861 G1 Thatcher.

Průměrná frekvence tohoto roje dosahuje asi 20 meteorů za hodinu, ovšem výjimečně může stoupnout i na několikanásobek. Lyridy je ideální pozorovat v ranních hodinách mezi 2 a 5 h, jelikož je radiant nejvýše nad obzorem a nebude svým jasem rušit Měsíc.

Zajímavé články

Planetka 2023-dz2 proletí 25.3.2023 ve vzdálenosti 0.4 vzdálenosti Měsíce (astro.cz)

Následky srážky sondy Dart s planetkou Dimorphos první výsledky pozorování teleskopy ESO (astro.cz)

Přístroj k hledání sloučenin pro život na Titanu (kosmonautix.cz)

Zdroje

https://www.heavens-above.com/

https://www.astro.cz/clanky/ukazy/deni-na-obloze-behem-roku-2023.html#3

CORNELIUS, G., Průvodce noční oblohou, Knižní klub Balios, 1999. ISBN: 80-7176-855-3

DVOŘÁČKOVÁ, V., Souhvězdí a jejich mýty, Praha: Nakladatelství Levné knihy KMa, 2005. ISBN: 80-7309-272-7

Hvězdářská ročenka 2023

Hvězdářský kalendář 2023

Příspěvek byl publikován v rubrice Astrosloupky se štítky a jeho autorem je Karel Slavík. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *