Výroční zpráva o činnosti Krušnohorské astronomické společnosti, z. s., kolektivního člena ČAS v roce 2022

Činnost KrHAS v roce 2022 spočívala v

  • propagaci činnosti pobočky ČAS v mediích
  • akce pro členy, kterých se zúčastnili i ostatní příznivci astronomie, amatéři
  • individuální popularizaci astronomie
  • spolupráce KrHAS a SČHaP Teplice v demonstrátorské činnosti

Tříčlenný výbor KrHAS je ve složení:

Funkce a JménoMobilMail
Předseda Jiří Harrandt605 969 498jiri.harrandt@seznam.cz
Místopředseda Jan Katzer603 901 899jan.katzer@post.cz
Pokladník Bohuslav Matouš776 875 315matous@hapteplice.cz

Prezentace a propagace v médiích

Stránky spolku www.krhas.cz jsou plně funkční a průběžně aktualizovány. Na stránkách vychází pravidelně přehled úkazů na obloze na celý měsíc, který připravují členové spolku Radim Neuvirt a Karel Slavík. Radim Neuvirt přispíval každý měsíc článkem o výročí v kosmonautice, tento cyklus byl však ukončen v září a výročí se stala součástí astrosloupků. Dále na stránkách vyšel seriál Bohuslava Matouše „Kdy budou letos Velikonoce“ věnovaný dataci tohoto svátku. Kromě těchto článků vychází na stránkách i krátká oznámení o spolkové činnosti.

Akce KrHAS

Setkání severočeských astronomů 13. – 15. května  2022 – Penzion Heřmanice.

Účastníci setkání měli možnost si vyslechnout přednášku Martina Gembece, procházka po Mléčné dráze s diskuzí. Dále jsme navštívili hvězdárnu v Žitavě, kde si pro nás místní astronomové připravili bohatý program, kde nám hvězdárnu představili a ukázali její vybavení. Součástí srazu byla i tradiční prezentace vlastní činnosti členů a nově i astroburza, kde si mohli členové vyměnit mezi sebou astronomické vybavení.

Obrázek ukazuje účastníky při exkurzi na Hvězdárnu v Žitavě.

Setkání severočeských astronomů 23. – 25. září  2022 – Penzion Kocourov.

Účastníci si vyslechli přednášku Michala Varadyho o Slunci, navštívili lokomotivní depo v Ústí nad Labem. Součástí setkání byla i prezentace vlastní činnosti členů a astroburza.

Obrázek ukazuje účastníky hlavního programu setkání při exkurzi do lokomotivního depa Ústí n. L.

Individuální činnost

Jiří Harrandt po dohodě s „rodinným spolkem Slunečník“ připravil odpolední a večerní program na LTDM v Zásadě u Kadaně, který se skládal z přednášky, diskuse, pozorování Slunce a následně večerního pozorování oblohy. Akce proběhla 16. / 17. 8. 2022 a zúčastnilo se 25 dětí a 6 dospělých.

Jiří Harrandt povídá o Slunci dětem na táboře

Ing. Tišler v spolupráci s firmou Unido a ZŠ+MŠ Lenešice uspořádal pozorování částečného zatmění Slunce 25. 10. 2022. Účast cca 50 dětí.

Zdeněk Tišler pozoruje s dětmi zatmění Slunce.

Pozorování částečného zatmění Slunce dne 25. 10. 2022 se na severu Čech částečně zdařilo, což dokazují fotografie našich členů Jiřího Harrandta a Libora Hemelíka

Spolupráce s Hvězdárnou a Planetáriem v Teplicích

Spolupráce probíhá v mnoha rovinách, např. v demonstrátorské činnosti na pobočce v Mostě na Hněvíně, kde sobotní služby zajišťují členové spolku Marek Olšavský a Jiří Harrandt. V r. 2022, kdy byla Hvězdárna otevřena jen od ledna do května a navštívilo ji 547 návštěvníků. Od června probíhá celková rekonstrukce věže a Hvězdárny, kterou ve spolupráci s magistrátem města Most odborně zaštiťuje Jiří Harrandt.

Finance

Spolek má nyní 24 členů, z toho 20 je členem ČAS. Nově jsme přijali Jiřího Beránka, Vladimíra Vetlého, Vladimíra Mazance a Tomáše Vitáka.

Spolek hospodařil v roce 2022 takto

Příjmy

Členské příspěvky1 560
Dotace ČAS5 200
Úhrn6 760

Výdaje

Doména175
Náklady na dotaci1 560
Cestovné na tábor400
Příspěvek na ubytování Kocourov4 000
Úhrn6 135

Celkově spolek hospodařil s drobným přebytkem 625 Kč, kterým dorovnal ztrátu minulého roku.

Zpracoval předseda KrHAS                                                    Jiří Harrandt

Astrosloupek – leden 2023

První letošní astrosloupek bude tradičně patřit lednové večerní a noční obloze. Ukážeme si, na jaká souhvězdí a asterismy se můžeme těšit a které objekty vzdáleného vesmíru lze v tomto období pozorovat. Povíme si něco o meteorickém roji Kvadrantid, který hned z kraje roku obohatí noční oblohu. V závěru článku si připomeneme nejvýznamnější lednová výročí světové kosmonautiky.

Celý příspěvek

Astrosloupek – prosinec 2022

Zimní slunovrat. Zákryt Uranu Měsícem. Zákryt Marsu Měsícem v úplňku. Geminidy. Historická publikace o astrofotografii. Albert Michelson. Apollo 17.

V prosinci nás čekají dva zákryty planet Měsícem, oba viditelné z našeho území v noci a k ránu, v celém svém průběhu. Nenecháme si ujít ani pozorování sluneční aktivity ve fotosféře a také se zaměříme na prosincový meteorický roj Geminid.

Celý příspěvek

Astrosloupek – listopad 2022

Měsíc listopad přinese možnost pozorování planety Mars již od večerních hodin do brzkého rána. Největší planeta Jupiter, která se nacházela k Zemi nejblíže za posledních 59 roků, bude viditelná po většinu noci a podmínky pro její pozorování jsou velmi příznivé. Rovněž budeme moci pozorovat meteorický roj Leonid, jehož maximum nastane 17. listopadu. Nad obzorem stále dominují podzimní souhvězdí, nicméně nad obzor již vychází typická souhvězdí a objekty zimní oblohy. Na tento měsíc připadá několik zajímavých astronomických a kosmonautických výročí, která si připomeneme v závěru článku.

Celý příspěvek

Astrosloupek – říjen 2022

Konec letního času. Částečné zatmění Slunce. Orionidy. Sledujeme Galaxii v Trojúhelníku. Meteor roku 1922. Výročí tvůrce katalogu. Americký výzkum Venuše.

Největším astronomickým zážitkem letošního října bezpochyby bude částečné zatmění Slunce. Bude však výtečně pozorovatelná většina planet, meteorický roj Orionid a velké množství objektů podzimní oblohy, z nichž se dnes zaměříme na galaxii v Trojúhelníku.

Celý příspěvek

Výročí na září 22

Sojuz MS-04

Před pěti lety 20. 4. 2017 proběhl start kosmické lodi Sojuz MS-04 pomocí nosné rakety Sojuz FG z kosmodromu Bajkonur. Jednalo se o misi k ISS, u níž déle než 4 měsíce sloužila jako záchranná loď. Dne 3. 9. 2017 přistál Sojuz  MS-04 v kazašské stepi. Původní posádka byla při návratu doplněna o americkou astronautku.

Celý příspěvek

Astrosloupek – září 2022

Nastává měsíc září, kdy se do naší pozornosti na večerní obloze dostávají typická podzimní souhvězdí. Již v první polovině noci nastanou příznivé podmínky pro pozorování dvou největších planet sluneční soustavy. Dne 23. září krátce po třetí hodině ráno, nastává na severní polokouli den podzimní rovnodennosti. Tímto datem začíná na severní hemisféře astronomický podzim a na jižní nastává naopak rovnodennost jarní, tedy začíná astronomické jaro.

Celý příspěvek

Výročí na srpen 22

Lunar Orbiter 5

Měsíc srpen nám letos přinesl opravdu velké množství kulatých a půlkulatých výročí. Již na začátku měsíce uplyne 55 let od chvíle, kdy 1. 8. 1967 byla vypuštěna americká sonda Lunar Orbiter 5 k Měsíci. Hlavním úkolem bylo snímkování Měsíce před přistáním pilotovaných lodí Apollo. Cílem bylo vyhledat optimální přistávací plochy pro dosednutí lunárních modulů. Čtyři dny po startu, 5. 8. 1967, byla sonda navedena na oběžnou dráhu Měsíce, při nejkratším přiblížení ve výšce kolem 90 km nad povrchem snímala měsíční útvary a fotografie posílala televizním přenosem na Zemi. Sonda se po vyčerpání paliva zřítila na měsíční povrch 1. 2. 1968.

Celý příspěvek

Astrosloupek – červenec 2022

Pokud aspoň jednou z vašich neodolatelných potřeb pod letní oblohou bude pozorování hvězd, mohla by se vám hodit následující tabulka východů a západů slunce pro Teplice [pozn. pod čarou: všechny časové údaje jsou ve středoevropském letním čase]

  • 1.7. V 5:03, Z 21:20
  • 15.7. V 5:15, Z 21:12 (astronomická noc – 1 h 42 min)
  • 31.7. V 5:36, Z 20:52 (astronomická noc (tma) – 3h 28 min)
Celý příspěvek